Konwersja Filmu w formacie RM/RMVB do Formatu AVI (XviD) za pomocą programu SUPER © v2006.build.17

W sieci internetowej a w szczególności w sieci P2P coraz więcej spotyka się filmów konwertowanych w formacie RMVB, format ten rozpowszechnił się szczególnie u osób ze słabszym łączem internetowym, dzięki konwersji do formatu RMVB objętość filmu jest o wiele mniejsza w przeciwieństwie do formatu MPEG czy AVI. Niestety filmy w formacie RMVB oglądać można tylko na monitorze komputera, ewentualnie przesyłając sygnał A/V kablem do telewizora, ta ostatnia operacja jest jednak dość niewygodna.

Zauważyć można tendencję rozpowszechniających się na rynku odtwarzaczy stacjonarnych DVD, obsługujących format DivX / XviD i z pewnością wiele osób będących w posiadaniu takiego player’a DVD, zastanawiało się jak przekonwertować film z formatu RMVB tak, aby można było go odgrywać na odtwarzaczu stacjonarnym. W Internecie można znaleźć różne metody konwersji, jak choćby konwersja za pomocą programu VirtualDubMod i AviSynth, lub za pomocą programów (w większości) komercyjnych dokonujących konwersji pomiędzy różnymi formatami i robiących to niejako “hurtowo”, ale niestety ze słabym efektem końcowym. Program SUPER można również do takich zaliczyć, jednak przekonał on mnie skutecznie, iż nawet programy tego typu, czyli wielkie “kombajny” potrafią dokonać bardzo dobrej konwersji materiału video. SUPER jest intuicyjnie prosty i nawet mało doświadczony użytkownik, który nie jest obeznany w temacie może nim łatwo przekonwertować film. Jedynym mankamentem jest chyba tylko to, że ścieżka dźwiękowa zostaje przekonwertowana ze stałym bitrate, co zwiększa minimalnie wielkość pliku wynikowego, jednak sam materiał wyjściowy nie różni się jakością od materiału źródłowego. Na koniec należy jeszcze wspomnieć, że program rozpowszechniany jest na licencji Freeware – czyli jest darmowy.

Co to jest RealMedia? Jest to określenie zbiorowe formatu plików multimedialnych firmy RealNetwork, przesyłanych na zasadzie Klient – Serwer. RealMedia pozwala na stratną metodę kompresji i bezpośrednie odtwarzanie u odbiorcy głosu i obrazu przesyłanego przez Internet.
Rozszerzenia rmvbrv i rm to RealVideo, ra to RealAudio, natomiast  ram oraz rpm to dane meta, czyli linki wskazujące właściwy plik multimedialny w sieci internetowej. Dzięki kompresji RealMedia, filmy są nawet od 40% do 60% mniejsze w stosunku do innych formatów multimedialnych przy nieznacznej stracie na obrazie i głosie. RMVB to akronim od Real Media Variable Bitrate. Format ten jest kontenerem zawierającym strumienie RealVideo i RealAudio.

Polecane artykuły:

https://www.twojecentrum.pl/warsztaty-dla-firm-jakie-wybrac-na-integracje-info-2144.html

http://dlalejdis.pl/artykuly/jak_wygladaja_zajecia_pole_dance

https://galopuje.pl/artykul/jak-wybrac-pasze-dla/574488